Dansk Galop » Storløbsvindere

Storløbsvindere

Storløbsvindere i Danmark

SKANDINAVISK OPDRÆTNINGSLØB

2-årige skandinavisk-opdrættede heste, 1200 m. (1928 -1992 for danskopdrættede)

1928 - 1998 – Dansk Opdrætningsløb. Fra 1999 – Skandinavisk Opdrætningsløb.

90

Bregnerødgård St.                  TA-TA-TA Miami Springs-Giddy Squalls Walther Buick

91

St. M.P. NANNA MARIE Diamond Sharp – Juliette Jesper Johansen

92

Stald Øresund ØRESUND Beveled – Rustling Kim Andersen

93

Stald Mosehøj JUST PILE IT Prince Mab – Lavande Bleu Jacob Johansen

94

M. & N. Hirsbro OUR CHALLENGE Basiluzzo – Nimble Judy Jacob Johansen

95

K.P.& M. Brendholt CUT DANCER Mas Media – Cut Quick Fr. Johansson

96

Thomas Gummer ALL RIGHT Always Fair – Allwins Chris Cordrey

97

Stall Lambada GREY EXPRESS Grey Desire – Belle Express Stephen Meacock

98

St. Eko & St. Lamb. EKO D´ANGLETERRE Superlative – Silver Sea Kim Andersen

99

Stald Can MAYFAIR Richard OfYork- All Fair Kim Andersen

0

Stall Lambada PRINCESS ROYAL Richard Of York – Princesse Ilt Kim Andersen

1

K.P. & M. Brendholdt CUT SIEGER Muthhil – Half Row Nicholas Cordrey

2

Stutteri Skovmarken AMALIA Be My Chief – Admecut v. Admetos Kim Andersen

3

Mme Fernande LA SALL Cajun Cadet – Cut Memory Terence Hellier

4

Stald Et Toi DANSEUSE ET TOI Richard Of York – Madame Et Toi Lennart Hammer

5

Stall Beddinge HB TRYM (SWE) Lorofino – Star Speeder Jacob Johansen

6

Stall Lambada TEMPI Final Appearance – Miss Et Toi Lennart Hammer

7

De Fem BELLE BLANCHE Primatico – African Bell Susanne Vittarp

8

Lone Kaj-Nielsen REVENTON Academy Award – Raadyr Jacob Johansen

9

Mme Fernande SIR RANDOLPH Academy Award – La Sall Kim Andersen

10

Stald Chili HALLØJSA Academy Award – Gryngolette Edward Ahern

11

Stald Seaside DARCY Danroad – Calypso Run Elione Chaves

12

Martin Andersen HARMONIA Special Quest – Afrodite Rafael Schistl
& Stald 5 Stars

13

Stald JACK CONTIKI Strategic Prince – Mara Chaparral Rafael Schistl

DANSK KRITERIUM

2-årige skandinavisk-opdrættede heste, 1400 m.

90

Hilmer Petersen GENEVA Miami Springs – Oline Janos Tandari

91

Stald M.P. NANNA MARIE Diamond Sharp – Juliette Jesper Johansen

92

Tage Hvid Petersen BABY QUEEN Baby Türck – Queens Mystery Kim Krøjsfeldt

93

Stald Elkhoej ALL FAIR Always Fair – Allwins Manuel Santos

94

Stald Et Toi MADAME ET TOI Esprit du Nord – Tavella Kim Andersen

95

Stall Eko EKO RAFFLES Dunphy – Chatelaine Kim Andersen

96

Thomas Gummer ALL RIGHT Always Fair – Allwins Chris Cordrey

97

Stall Lambada GREY EXPRESS            Grey Desire – Belle Express Stephen Meacock

98

K.P.& M.Brendholdt CUT LEGEND Muthhil – Half Row Fredrik Johansson

99

Stutteri Bakkehave BELLE DE CRECY         Rurik – Hot Ember Nicholas Cordrey

0

Stall Lambada PRINCESS ROYAL Richard Of York – Princesse Ilt Kim Andersen

1

Owe Wramhed MONGO JERRY Richard Of York – Mongolian One Janos Tandari

2

Stutteri Skovmarken AMALIA Be My Chief – Admecut Kim Andersen

3

Mme Fernande LA SALL Cajun Cadet – Cut Memory Kim Andersen

4

K.P.& M. Brendholdt CUT SIEGERIN Muthhil – Half Row Fredrik Johansson

5

Stall EOS ICAROS (SWE) Zafonic – Impetuous Air Fredrik Johansson

6

Team Ten4You AIRBOSS Richard Of York – Miss Fyns Tivoli Sara Slot

7

Cartoons Racing LOIS LANE Academy Award – Lois Cathrine Weilby

8

Lone Kaj-Nielsen REVENTON Academy Award – Raadyr Nicolaj Stott

9

Stald Chili UHADADA Martaline - Queen Mat Nicolaj Stott

10

Stald Chili HALLØJSA Academy Award – Gryngolette Kim Andersen

11

Stald Seaside SILVERTOWN Academy Award – Lady Clementine Manuel Santos

12

Lone Kaj-Nielsen FALCONET Falco – Seattle’s Wood Jacob Johansen

13

Stald Seaside HARBOUR LIGHT Academy Award – Lady Clementine Elione Chaves

DANSK GALOPS AUKTIONSLØB

2-årige dansk-opdrættede heste, 1400 m.

97

Pfizer A/S PHISER ASCOT Prince Mab – No Call John Fortune

98

Stall EKO EKO D’ANGLETERRE Superlative – Silver Sea Kim Andersen

99

Stall EKO EKO RADISSON SAS Dear Doctor – Trout Kim Andersen

0

Stall Lambada PRINCESS ROYAL Richard Of York – Princesse Ilt Kim Andersen

1

Varanerne IB Richard Of York – Cat’s Jacob Johansen

2

Stutteri Skovmarken AMALIA Be My Chief – Admecut Kim Andersen

3

Mme Fernande LA SALL Cajun Cadet – Cut Memory Kim Andersen

4

Provinsejendomme 2003 VICTORY EMBLEM Asaasy – Isabella Cannes Mark Larsen

5

Racing Friends LITTLE PRINCE Ballet Prince – Choice Cathrine Weilby

6

Kentaur A/S Norge STUART LITTLE Esprit Du Nord – Cocco Pio Nicholas Cordrey

7

Cartoons Racing LOIS LANE Academy Award – Lois Cathrine Weilby

8

Lone Kaj-Nielsen REVENTON Academy Award – Raadyr Jacob Johansen

9

Stall Cheval VALLEE DE BOIS Bahhare – Vallee Aux Fees Manuel Martinez

10

Stall Amska EDGE OF ETERNITY Academy Award – All Right Manuel Santos

11

Stald Seaside DARCY Danroad – Calypso Run Elione Chaves

12

Light Valley Stud HELLS ANGEL Silca Legend – Royal Filly Manuel Martinez

13

Christiansen Racing MISS TIFFANY Academy Award – Starving Manuel Martinez

DANSK AVLSLØB

2-årige skandinavisk-opdrættede hopper, 1400 m til 1996, derefter 1200 m. (1996 for 2- og 3-årige hopper)

90

Hæstrup/Ervolder KAZOO               Domynsky – Skysted Puk Ervolder

91

Stald M.P. NANNA MARIE Diamond Sharp – Juliette Jesper Johansen

92

St. Fyens Tivoli MISS FYENS TIVOLI Saville Row – Fiji Express Ole Larsen

93

St. Grønvang MISS EVERGREEN Prince Mab – Miami Queen Ole Larsen

94

Stald Et Toi MADAME ET TOI Esprit du Nord – Tavella Kim Andersen

95

Stut. Grønvang WORKING GIRL Shahdji – Miss Mirabelle Nich. Cordrey

96

Thomas Gummer ALL RIGHT Always Fair – Allwins Chris Cordrey

97

Stall Lambada GREY EXPRESS Grey Desire – Belle Express Stephen Meacock

98

B.& J. Næblerød FASTEN SEATBELT Muthhil – Black Sparrow Mark Larsen

VINTERFAVORITTERNES ÆRESPRÆMIE

2-årige skandinavisk-opdrættede heste, fra 1994  2-årige heste, 1600 m.

90

Stald Fan GHANA Easter Sun – Soleclau Kim Krøjsfeldt

91

J. & O. Strecker JOHN JOHN Shahdji – Real Cool Manuel Santos

92

Bregnerødgåtd St. PERSEVAL Prince Mab – Bugatti Stephen Meacock

93

Stald Mosehøj JUST PILE IT Prince Mab – Lavande Bleue Stephen Meacock

94

K.P.M. Brendholt CUT COMEAU Bay Comeau – Cut Quick Mark Larsen

95

Monofiber/Mosehøj TOPCOAT(USA) Lomond – Cuz’s Star J. Tandari

96

Stald CAN FLYINFACT (FR) In The Wings – Zeffirella Kim Andersen

97

Meridian Stutteri DELICIEUSE LADY (GB) Trempolino – Savouseuse Lady Mark Larsen

98

Eva Von Heideken CASTLE QUEEN (IRE) Mujadil – Janet Oliphant Mark Larsen

99

Sto Nova AB NOVAPEARL (SWE) Spectacular Tide – Novascotia Mark Larsen

0

K.P. & M. Brendholdt CUT CHAMPION Final Appearance - Half Row Nicholas Cordrey

1

Stutteri Poulsensminde HOVMAN Kateb – Skee The Feen Le Tølbøll

2

Stald Danish DANISH DANZ (GB) Danzig Connection – Chairman’s Daughter Luis Villarroel

3

Mme Fernande LADY CLEMENTINE Richard OfYork- All Right Kim Andersen

4

Provinsejendomme 2003 MUNAY (IRE) Desert King – Quiscent Fernando Diaz

5

Lars Kelp PEAS AND CARROTS Final Appearance – Dominet Hope Fernando Diaz

6

Kentaur A/S Norge STUART LITTLE Esprit Du Nord – Cocco Pio Manuel Martinez

7

TLP Racing CARPE DIEM Richard OfYork- Laser Show Manuel Santos

8

Horsepowers Scandinavia INCHILINE (SWE) Songline – Inger’s Lady Manuel Martinez

9

Övrevoll Stutteri HOT WING (IRE) Hawk Wing - Crystal Theatre P A Gråberg

10

Revisor Team m.fl. AFRICAN AWARD Academy Award – African Bell Lennart Hammer

11

Stald Seaside SILVERTOWN Academy Award – Lady Clementine Manuel Santos

12

Stald Seaside KOO KOO SINT Mount Nelson – Skytrial Martin Rodriguez

PRODUCE STAKES

 

2-årige skandinaviskopdrættet afkom eft. hopper bedækket i Danmark, 1400m. Fra 1990 redet i Odense.

90

Fam. Mathiasen SØREN BOMSTÆRK Honduras – Butterfly Morning Brian Wilson

91

Stald Fighter FINAL NAP Final Jeopardy – Zainap Steven Byrne

92

B. Marsing m.fl. GALWAY Fanaan – Gator Bowl Jacob Johansen

94

Elo Ervolder AFRICAN BELL African Song – Cornel Puk Ervolder

95

N. Danneskiold BARYSHNIKOV Dunphy – What A Love N. Cordrey

96

Marianne Elsass HEAD OR TAILS Prince Mab – Tailormade Stephen Meacock

97

K.P.& M.Brendholdt CUT COURIER Muthhil – Half Row John Fortune

98

K.P. & M. Brendholdt CUT LEGEND Muthhil – Half Row Fredrik Johansson

99

Vagn Sørensen NICE DEAL Nice Havrais – Chataigne Mark Larsen

0

K.P. & M. Brendholdt CUT CHAMPION Final Appearance - Half Row Nicholas Cordrey

1

Stutteri Poulsensminde HOVMAN Kateb – Skee The Feen Le Tølbøll

2

Fam. Hansen DIOR Starry Night – Tchula Kim Andersen

3

Mme Fernande LA SALL Cajun Cadet – Cut Memory Kim Andersen

4

Stald M&M KAISER SUZEK Final Appearance – Elysian Fields Cathrine Weilby

5

House Of Horses RECEPTIONIST Abaco Prince – Cool Adventure Lennart Hammer

6

Zwicky Racing AIR FORCE ELEVEN Cajun Cadet – Alioli Nicholas Cordrey

7

Michael Simonsen CLASSIC LINE Primatico – Il-X v. Fanaan Cathrine Weilby

8

NVA Racing SIN COCOS Arado – Sift Juan Pinto

9

Mme Fernande SIR RANDOLPH Academy Award - La Sall Kim Andersen

10

Team Horze FABINHO Painter’s Row – Orange Match Marc Stott

11

Beatrice Marsing MISS NICOLE Academy Award – Autarcie Rafael Schistl

12

Stork & Front Team RED PEARL Special Quest – Top Pearl Sara Slot

13

Marianne Pedersen AMETYST Bosun’s Watch – Pearl Of York Manuel Santos

MOWERINALØB

 

3-årige skandinavisk-opdrættede hopper, fra 1992, 3-årige hopper, 1600 m.

90

Fam. Mathiasen MAREN BOMSTÆRK Pompus – Pearlaceous Brian Wilson

91

Hæstrup/Ervolder KAZOO Domynsky – Skysted Puk Ervolder

92

Stall Senni BEDSPREAD (USA) Seattle Dancer – Affair Janos Tandari

93

Berner Olsen GOLDEN LINE Gabitat – Ninattash St. McCann

94

Birgit Petersen BLACK SPARROW Shahdji – Juliette Puk Ervolder

95

Pia Hougaard MRS LAURA ASHLEY Saville Row – Carrybell Ole Larsen

96

Brdr. V-L WORKING GIRL Shahdji – Miss Mirabelle Mark Larsen

97

Thomas Gummer ALL RIGHT Allways Fair – Allwins Chris Cordrey

98

Stald Can FLYAMORE (FR) Sanglamore – Boubskaia Kim Andersen

99

Meridian Stutteri SHAISA (IRE) Shalford – Sententious Fredrik Johansson

0

Stald Et Toi MISS ET TOI Richard Of York – Madame Et Toi Fernando Diaz

1

Stall Lambada PRINCESS ROYAL Richard Of York – Princess Ilt Thierry Gillet

2

Stall Zuccini ZUCCINI WIND (GB) Revoque – Elegant Bloom Fredrik Johansson

3

Stutteri Skovmarken AMALIA Be My Chief – Admecut Kim Andersen

4

Stall E & F FUNNY LEGEND (NOR) Funambule – Leap Day Legend Fredrik Johansson

5

Stall Magnum XSTASE (SWE) Trempolino – Simply Katie Fredrik Johansson

6

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Fernando Diaz

7

St. Bakkehave m.fl. GOOD GIRL Mas Media - Working Girl v. Shahdji Nicholas Cordrey

8

St. Snap & O. Sørensen SYDNEY Academy Award – Kirobel Manuel Martinez

9

Stall Bratz TATOOSH (IRE) Xaar – Dictatrice v. Anabaa Espen Ski

10

Stald Fortyfour TEARS GO BY (GB) Alhaarth – Catatonic Jacob Johansen

11

Lone og Jens Westh VIKTORIA DREAM Cajun Cadet - Alacrity Manuel Martinez

12

Aage Sørensen FLORENCE CRAYE (GB) Pastoral Pursuits – Darya Rafael Schistl

13

Stald Seeland ANNABODA (IRE) Duke Of Marmalade – Moonbi Ridge Oliver Wilson

DANSK 2000 GUINEAS

 

3-årige skandinavisk-opdrættede heste, fra 1992, 3-årige heste, 1600 m.

90

Bregnerødgård St. MR LOOPHOLE Blue Alert – No Call Janos Tandari

91

Bechmann Racing GLEN FLIGHT Glenstal – Caught In Flight T. Hellier

92

Bechmann Racing MANNYAN Mas Media – Simeonova Trond Jørgensen

93

Bregnerødgård St. PERSEVAL Prince Mab – Bugatti Stephen Meacock

94

Stald Mosehøj JUST PILE IT Prince Mab – Lavande Bleue Stephen Meacock

95

Fam. Strecker FEDERICO(USA) Known Fact – Illusive Icicle Kim Andersen

96

Brdr. V-L JUST A FRIEND Dunphy – Habibi Mark Larsen

97

Fam. Strecker & St. Et Toi MR. TESIO(IRE) RoyalAcademy- Timbale d´Argent Kim Andersen

98

Stall Eko EKO DEAUVILLE Fijar Tango – Eltsinea Kim Andersen

99

Stall Mr S TRUE BLUE VICTORY (IRE) Catrail – Russian Ribbon Jacob Johansen

0

Stall Eko EKO L’AUGEVAL (FR) Sillery – Music Folies Nicholas Cordrey

1

K.P. & M. Brendholdt CUT CHAMPION Final Appearance – Half Row Nicholas Cordrey

2

Skoller, Elsass & Jansen READY EDDIE Richard OfYork- No Call Jacob Johansen

3

Kvitfjell Racing ARLBERG (GER) Second Set – Aughamore Beauty Fredrik Johansson

4

Stall Rio EMILIO (GB) Kris – Easter Moon Kim Andersen

5

Stall Lillö YORK STREET (SWE) Richard Of York -Pickabo Street Manuel Santos

6

Stall EOS ICAROS (SWE) Zafonic – Impetuous Air Fredrik Johansson

7

Lone Kaj-Nielsen KRONHJORT Cajun Cadet – Stolga Jacob Johansen

8

K.P.& M. Brendholdt CUT ROYALE Final Appearance – Half Row Luis Santos

9

Horsepowers Scandinavia INCHILINE (SWE) Songline – Inger’s Lady Manuel Martinez

10

Mme Fernande SIR RANDOLPH Academy Award – La Sall Kim Andersen

11

Lone Kaj-Nielsen CANTENAC Academy Award – Raadyr Jacob Johansen

12

Stald Shaker & Bechmann Racing THE KICKER Binary File – Munay Lennart Hammer

13

Lone Kaj-Nielsen FALCONET Falco – Seattle’s Wood Jacob Johansen

DANSK DERBY

 

3-årige skandinavisk-opdrættede heste, fra 1993 3-årige heste, 2400 m.

90

Stald S.P.S. ALGOL Nicke – Altissima Walther Buick

91

Bechmann Racing TAO Gorytus – Laurier d’Or T. Hellier

92

Stall Bodekulla VEDUWA Viking – Ajuwa Janos Tandari

93

St. Mongolian Bar MONGOLIAN KNIGHT Shahdji – Rhaki Brian Wilson

94

Stald Mosehøj JUST PILE IT Prince Mab – Lavande Bleue Stephen Meacock

95

Fam. Strecker FEDERICO(USA) Known Fact – Illusive Article Kim Andersen

96

Composit & St. Mosehøj PALATAL (USA) Lyphard’s Wish – Nickle Lady Fredrik Johansson

97

Stall Nor PARTHE(FR)     Highest Honor – Plessaya Manuel Santos

98

Stall Welcon BROWN ALE (IRE) Shernazar – Fete Champetre Jacob Johansen

99

Stall Perlen VALLEY CHAPEL (IRE) Selkirk – Valley Springs Fredrik  Johansson

0

Composit /Kr.Andersen VETROTEX Richard Of York – Natalja Mark Larsen

1

K.P. & M. Brendholdt CUT CHAMPION Final Appearance – Half Row Nicholas Cordrey

2

Stall Pongo THE KHAMSIN Kateb – Medinova Kim Andersen

3

Stall Australia HALFSONG (SWE) Songline – Half And Half David P. Sanchez

4

Chess Racing SIBELIUS (SWE) Night Shift – Mondschein Mark Larsen

5

Stall Trick Or Treat MISSION POSSIBLE (SWE) Groom Dancer – Theatre Antique Espen Ski

6

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS (DEN) Final Appearance – Dominet Hope Manuel Santos

7

Stall EOS CASSINI (SWE) Monsun – Centinela John Fortune

8

Lone Kaj-Nielsen MASTER KID Academy Award – Stolga Jacob Johansen

9

Horsepowers Scandinavia INCHILINE (SWE) Songline – Inger’s Lady Manuel Martinez

10

Mme Fernande SIR HENRY Academy Award – Lady Clementine Rafael Schistl

11

Santa Anita & Zwicky Racing TIGRESS ELEVEN Academy Award – Kutbeya Nicolaj Stott

12

Stald Seaside DARCY Danroad – Calypso Manuel Martinez

13

Stall Trick Or Treat QUITE A MISSION Eishin Dunkirk – Theayre Antique Per-Anders Gråberg

DANSK OAKS

 

3-årige skandinavisk-opdrættede hopper, fra 1992, 3-årige hopper, 2400 m.

90

Bregnerødgård St. TOPSY Blue Alert – Love For Sale Fredrik Johansson

91

P.Hæstrup/E.Ervolder KAZOO Domynsky – Skysted Puk Ervolder

92

HB Skattkistan SAUCY GIRL(FR) Taufan – Saucy Singer Gunnar Nordling

93

Sten Thynell PRIMO MELODY(GB) Precocious – Tattle Fredrik Johansson

94

Stald Motovario MOTO-MOONLIGHT Basiluzzo – Ivory Chris Cordrey

95

N.K. Petersen FATAL ATTRACTION Crazy – Fascination Ole Larsen

96

Scarlett O’Hara MISS O’HARA Nice Havrais – Bugatti Ole Larsen

97

Stall Eko EKO BLUEBIRD ANGEL(IRE) Bluebird – Often Janos Tandari

98

Stald Can INVICTRESS Prince Mab – Joe´sLake Kim Andersen

99

Lambada & Eko STEEL EXPRESS Shining Steel – Azyadee Kim Andersen

0

Chess Racing CREMONA (GB) Polish Precedent – Moorish Idol Fernando Diaz

1

Otologica AB HERTHA (GB) Hernando – Nawafell Nicholas Cordrey

2

Stald Recent SAN LUCA (fr) Be My Chief – Recent Therm Manuel Santos

3

Stall Australia HALFSONG (SWE) Songline – Half And Half Kim Andersen

4

Kiddy Elsass LA PETITE CHINOISE (GB) Dr Fong – Susi Wong Fernando Diaz

5

Stald Fighter SHANGRI LA Mas Media – Working Girl Nicholas Cordrey

6

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Fernando Diaz

7

St. Bakkehave m.fl. GOOD GIRL Mas Media - Working Girl v. Shahdji Nicholas Cordrey

8

Stall EOS DISTANT STAR (FR) Highest Honor – Distant Lover Fernando Diaz

9

F. Castro & E. Fornes UNA HORA Kateb – Ma Ani Manuel Martinez

10

LSC, S. Nielsen m.fl. LOQUITA Final Appearance – Cote Lennart Hammer

11

Boltegaard & Kjems MADAME ESPRIT Esprit Du Nord – Kinky Spot Manuel Santos

12

Thanh Tung Nguyun VICTORIA NGUYUN Academy Award – San Luca Per A Gråberg

13

Stall Fyrkløvern TAP ON TRACK Bosun’s Watch – Be My Apache Rafael Schistl

DANSK ST. LEGER

3-årige skandinavisk-opdrættede heste, fra 1989 3-årige+, skand.opdrættede heste

1990 og 91 redet i Odense, fra 1992 for 3-årige heste redet i Klampenborg, fra 2005 3- og 4-årige heste, 2800 m

90

Bechmann Racing SPANISH RUN Commanche Run-Spanish Habit Sussi Hald

91

Bechmann Racing INNER MAS Mas Media – Inner Spirit John Antonsen

92

Jonglören AB MISSILE MAGIC(GB) Magical Wonder – Ardmay Marg. Lindström

93

Pia Laurenborg KING CEED Starry Night – Succeed Kim Andersen

94

Stald Santos SOVEREIGN MAGIC Prince Mab – Eastern Magic Joakim Brandt

95

Stald Luxe ARNLINE Bay Comeau – Princess Celeste Jac. Johansen

96

Omar Zawawi SCREWDRIVER (SWE) Exceller – La Grande Danceuse S. Berneklint

97

Stutteri Kikas L´EMPEREUR L´Emigrant – December Peach Kim Krøjsfeldt

98

Fam. Juncher MCGUIRE Starry Night – Natalja Luis Villarroel

99

Omar Zawawi RAMADHAN (SWE) Jalmood – La Grande Danceuse Mark Larsen

0

Svein Tufte OPUS ONE Mas Media – Delirious Mark Larsen

1

Elkær Stutteri LIBERTY Kris – Empress Kim Andersen

2

Stall Pongo THE KHAMSIN Kateb – Medinova Kim Andersen

3

Stall Trick Or Treat LIGHTS OUT Kateb – Skee The Feen Mark Larsen

4

Chess Racing SIBELIUS (SWE) Night Shift – Mondschein Mark Larsen

5

Lambada & Stig Hansson ZENATO (GER) Acatenango – Zephyrine Manuel Martinez

6

Chess Racing / Nørklit DJANGO (SWE) Acatenango – Präriens Drottning Mark Larsen

7

Bjarne P. Skutvik ROCK ALL Kateb – Ma Ani Fernando Diaz

8

Stutteri Poulsensminde SUPERMAN Palatal – Skee The Feen Nicholas Cordrey

9

F. Castro & E. Fornes UNA HORA Kateb - Ma Ani Manuel Martinez

10

Elkær Stutteri SOMERVILLE Mark Of Esteem – Singita Marc Stott

11

Recent Racing LIVINGSTONE High Yield – Living Doll Espen Ski

12

Lone Kaj Nielsen ANTHONY Final Appearance – Antoinette Dina Danekilde

13

Scandinavian Racing Team CALL OF DUTY Academy Award – Fleur En Fluer Rafael Schistl

JYLLANDSLØB

For 3-årige skandinavisk-opdrættede heste, 2200 m (Århus). Fra 1992 Jydsk Derby, for 3-årige heste

90

Arndt Clausen SMASHING BEST Try My Best – Smashing Dame Sussi Hald

91

Stald Quarter KEEP UP Keep The Heat – Red Joy Stephen Meacock

92

Stall Elle BI MAJESTIC(GB) Mister Magestic-Glas Y Dorlan Trond Jørgensen

93

Fam. Villadsen ALMANSOUR(USA) Al Nasr – Grausdee Kim Andersen

94

Stut. Grønvang SNOWBOY Nice Havrais – Miss Butterfly Trond Jørgensen

95

St. Øxenholm MR FLYWHEEL Nice Havrais – Rochas Mark Larsen

96

Sten Thynell MUTAHASSIN (USA) Dixieland Band – Katie Lynn Yvonne Durant

97

Stall Sorte Fåret QUICK SBRINZ (GB) Prince Daniel – Kina Mark Larsen

98

Stall Bonne Nuit EXBOURNE´S WISH (USA) Exbourne – Social Wish Manuel Santos

99

Lambada & Eko DUFAUX Domynsky – Allwins Kim Andersen

0

Composit / Kr. Andersen VETROTEX Richard Of York – Natalja Mark Larsen

1

Stall Busarna TIMO (SWE) Lotus Pool – Amira Troy Pengkerego

2

Stuttteri Poulsensminde HOVMAN Kateb – Skee The Feen Le Tølbøll

3

Elkær Stutteri SINGITA Diaghlyphard – Candlelight Kim Andersen

4

Mme Fernande LADY CLEMENTINE Richard OfYork- All Right Kim Andersen

5

Stall Lambada ELTIZAAM (GB) Bahri – Saffaanh Manuel Martinez

6

Light Valley Stud, Stald Milo & TLP Racing KILBARRI (GB) Zafonic – Gentle Dame Manuel Santos

7

St. Cheltenham / Easy BOSUN’S WATCH (GB) Singspiel – Sinking Jacob Johansen

8

Henrik Villadsen DAN TUCKET (GB) Dansili – Fanfare Kim Andersen

9

Kristian Andersen TAKE A CHANCE (IRE) Hawk Wing – Roystonea Mark Larsen

10

Lone Kaj-Nielsen BOXING DAY (IRE) Galileo – Special Oasis Jacob Johansen

11

Team Horze FABINHO Painters Row – Orange Match Marc Stott

12

Lone Kaj-Nielsen JUBILANCE (IRE) Oratorio – Literacy Rafael Schistl

13

Lone Kaj-Nielsen SMARTINBLACK (IRE) Footstepsinthesand – Terri’s Charmer Jacob Johansen

LARCH ÆRESPRÆMIE

3-årige skandinavisk opdrættede heste, fra 1992 3-årige heste, 1600 m.

90

Bechmann Racing CANADIAN PRINCE Anitas Prince-Canadian Godess Chris Cordrey

91

Bregnerødgård St. TA-TA-TA Miami Springs-Giddy Squalls Janos Tandari

92

Fam. Brendholt CUT SINGER Singers Tryst – Cut Quick Stephen Meacock

93

Berner Olsen GOLDEN LINE Gabitat – Ninattash Kim Andersen

94

Rebuild Aps REBUILD Rusticaro – Countom Neil Grant

95

Stald Mosehøj BIG MAB Prince Mab – Facile Stephen Meacock

96

Brdr. V-L JUST A FRIEND Dunphy – Habibi Kim Andersen

97

Fam. Strecker & St. Et Toi MR TESIO (IRE) RoyalAcademy- Timbale D´argent Kim Andersen

98

Sto Nova AB NOVAKEY (SWE) Diaghlyphard – Nova Scotia Kim Andersen

99

Stall Mr S TRUE BLUE VICTORY (IRE) Catrail – Russian Ribbon Jacob Johansen

0

Tandem AB MAGIC WIND Magic Ring – Vaigrant Wind Kim Andersen

1

Stall Lambada PRINCESS ROYAL Richard Of York – Princesse Ilt Kim Andersen

2

Stald Et Toi ET TOI ROYALE Mr Tesio – Madame Et Toi Fernando Diaz

3

Annie Iuul BOSSA NOVA Cajun Cadet – Miss Malou Bettina Wilson

4

Elkær Stutteri MATCHMAKER Funambule – Empress Kim Andersen

5

Tovarich Racing BLUE MARY Richard OfYork- All Fair Kim Andersen

6

Lone Kaj-Nielsen ANTOINETTE Mas Media – Miss Et Toi Sara Slot

7

Christiansen Racing COPPERFIELD Cajun Cadet – Blue Magic Per-Anders Gråberg

8

Galoppens Venner VIVALDI Fly To The Stars – Alagna Jacob Johansen

9

Light Valley Stud VIOLA VRINSK Silca Legend - Frisbee Kim Andersen

10

Stald Chili UHADADA Martaline – Queen Mat Nicolaj Stott

11

Djanna Nielsen MISS COOPER Most Welcome - Female Voice Nicolaj Stott

12

Jørgen Hovgaard SOLO Cajun Cadet – Serengela Rafael Schistl

13

Stald 5 Stars HARMONIA Special Quest – Afrodite Manuel Santos

SKANDINAVISK GRAND PRIX

3-årige+ skandinavisk-opdrættede heste, 1800 m. (ikke afviklet 1993 og 1994)

87

H.E. Westerberg CLARION KING Roi Soleil – Jaros Kim Andersen

88

Stald Bristol SAALAH EL DINE Sallust – Royal Marcia George Dickie

89

Stald Bristol SAALAH EL DINE Sallust – Royal Marcia Stephen Meacock

90

Bregnerødgård St. MR LOOPHOLE Blue Alert – No Call Janos Tandari

91

Sven Christensen MR IBRAHIM Tshainik – Vibsen Neil Grant

95

Boeckmania BACK IN BUSINESS(SWE) Miami Springs – Gay Wonder Puk Ervolder

96

K, P & M Brendholdt CUT COMEAU Bay Comeau – Cut Quick Rasmus Olsen

97

Brdr. V-L JUST A FRIEND Dunphy – Habibi Kim Andersen

98

Omar Zawawi BATHAL (SWE) National Zenith – Salta Mark Larsen

99

Brdr. V-L JUST A FRIEND Dunphy – Habibi Jacob Johansen

0

Julie & Nanna Bispelund BREEDERS LOVE Jalmood – Don’t Forget Jacob Johansen

1

Svein Tufte OPUS ONE Mas Media – Delirious Nicholas Cordrey

2

Stutteri Pelu AB SKY RUNNER (SWE) Domynsky – Marathon Mark Larsen

3

Line Høegh EASY BOY Philidor – Ligegaux Maximum Dina Danekilde

4

Stall Tandem CALISTOGA Richard Of York – Geneva Jacob Johansen

5

Stald Airborne FLY SOCIETY Flyinfact – Pollenca Kim Andersen

6

Chess Racing VIGELEGERE (SWE) Be My Chief – Mondschein Mark Larsen

7

Stall Tandem CALISTOGA Richard Of York – Geneva Fredrik  Johansson

8

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Fredrik  Johansson

9

Havemanns Mag., Bechmann & Buskop GOOD GIRL Mas Media - Working Girl Manuel Santos

10

Chess Racing & Mona Nörklit DJANGO (SWE) Acatenango – Präriens Drottning Lennart Hammer

11

Stald Finn Ind FINN IND AGAIN Primo Valentino – Adept Cathrine Weilby

12

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS Final Appearance – Dominet Hope Fredrik  Johansson

13

Lone Kaj Nielsen FALCONET Falco – Seattle’s Wood Jacob Johansen
 

DANSK JOCKEY CLUB CUP (L)

3-årige +, 1800 m.

90

Stall Balu FEUERBACH (USA) No No Jim – Føhre Walter Buick

91

Bechmann Racing SPANISH RUN Commanche Run – Spanish Habit Ole Larsen

92

Bechmann Racing VALID YOU Valiyar – Ajuwa Walter Buick

93

Century Leasing KATEB (IRE) Pennine Walk – Ridge The Times Kim Andersen

94

K.P.& M. Brendholdt CUT SINGER Singer´s Tryst – Cut Quick R. Muggeridge

95

K.P.& M. Brendholdt CUT SINGER Singer´s Tryst – Cut Quick Mark Larsen

96

Brdr. Strecker FEDERICO (USA) Known Fact – Illusive Icicle Kim Andersen

97

Jan Godtfredsen LAST DANCE Shahdji – What A Meeting Jacob Johansen

98

Brdr. Strecker FEDERICO (USA) Known Fact – Illusive Icicle Kim Andersen

99

Sto Nova AB NOVAKEY (SWE) Diaghlyphard – Novascotia Kim Andersen

0

Composit / Mosehøj DANO-MAST (GB) Unfuwain – Camera Girl Mark Larsen

1

Composit / Mosehøj DANO-MAST (GB) Unfuwain – Camera Girl Mark Larsen

2

Stald Tovarich BLUE MOUNTAIN (GB) Elmaamul – Glenfinlass Kim Andersen

3

Hallen.Pramm.Lundström MAGIC FACT (GB) Factual – Miss Mirror Fredrik  Johansson

4

Fam. Nagell-Erichsen ROYAL EXPERIMENT (USA) Royal Academy – Morning Games Fredrik  Johansson

5

Fam. Nagell-Erichsen ROYAL EXPERIMENT (USA) Royal Academy – Morning Games Fredrik  Johansson

6

Chess Racing SIBELIUS (SWE) Night Shift – Mondschein Mark Larsen

7

Stall Tandem CALISTOGA Richard Of York – Geneva Fredrik  Johansson

8

Stall Grenerie THE PIRATE Primatico – Medinova Espen Ski

9

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS (DEN) Final Appearance – Dominet Hope Manuel Santos

10

Herman Racing PALERMO (GER) Kalatos - Palma Lennart Hammer

11

Zawawi Racing PEAS AND CARROTS (DEN) Final Appearance – Dominet Hope Fredrik  Johansson

12

Stall NOR & Lagulise Racing TERTULLUS (FR) Monsun – Tryphosa Rafael Schistl

13

Stall Trick or Treat BANK OF BURDEN (USA) Hawk Wing – Wewantitall Per A Gråberg

POKALLØB (L)

3-årige+ , 1800 m.

90

Leif Hedberg REGAL PARADE(IRE) Hello Gorgeous-Danseuse Classique Johan Stenström

91

Bechmann Racing SPANISH RUN Commanche Run-Spanish Habit Ole Larsen

92

Stall Elle RED HERO(IRE) Red Sunset – Another Way Trond Jørgensen

93

Stald Elkhoej KATEB(IRE) Pennine Walk-Ridge The Times Kim Andersen

94

Stald Elkhoej KATEB(IRE)      Pennine Walk-Ridge The Times Kim Andersen

95

Sten Thynell THEATRICIAN(USA) Theatrical – Suprina Fr. Johansson

96

Fam. Strecker FEDERICO (USA) Known Fact – Illusive Icicle Kim Andersen

97

Stall Åkekullen SONGLINE(SWE) Diaghlyphard – Princess Persian Janos Tandari

98

K.P.& M. Brendholdt CUT COMEAU Bay Comeau – Cut Quick John Fortune

99

Meridian Stutteri EXALTATION (USA) Exbourne – Ardy Arnie Fredrik Johansson

0

Composit / Mosehøj DANO-MAST (GB) Unfuwain – Camera Girl Mark Larsen

1

Castle Stables HANGOVER SQUARE (IRE) Jareer – Dancing Line Mark Larsen

2

Composit / Mosehøj DANO-MAST (GB) Unfuwain – Camera Girl Luis Villarroel

3

Meridian Racing ROYAL EXPERIMENT (USA) Royal Academy – Morning Games Fredrik Johansson

4

Stall EOS KILLADEN (IRE) Barathea – Kill The Crab Fredrik Johansson

5

Stall Gammel Dansk HOVMAN Kateb – Skee The Feen Mark Larsen

6

Milo & Light Valley Stud BINARY FILE (USA) Nureyev – Binary Terence Hellier

7

Stald 2 & 2 MAMBO KING Diktat – Gypsy Singer John Fortune

8

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS (DEN) Final Appearance – Dominet Hope Manuel Santos

9

TLP Racing QUILBOQUET (BRZ) Jules – Greystoke Fernando Diaz

10

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS (DEN) Final Appearance – Dominet Hope Edward Ahern

11

Beatrice Marsing ST JEAN CAP FERRAT (GB) Domedriver – Miss Cap Ferrat Rafael Schistl

12

Stall NOR & Lagulise Racing TERTULLUS (FR) Monsun . Tryphosa Rafael Schistl

13

Stall WiWal KB OLD PAL (FR) Soldier Hollow – Syllable Per A Gråberg

KLAMPENBORG STORE SPRINT

2009: COMPACT GOVERNESS’ MINDELØB

Listed Race til og med 2005.

3-årige+, 1200 m.

90

Stald F BOA RESTRICTOR (IRE) Balboa – Wild Justice Brian Wilson

91

Stald Can HATTA FORT (GB) Formidable – Hatta Willie Ryan

92

Stald Can HATTA FORT (GB) Formidable – Hatta Janos Tandari

93

Mr Conrad MARACAIBO Gold Song – Kahlua Kim Andersen

94

Stall Lambada INFORMANT (GB) Kris – Infanta Real Fr. Johansson

95

St. Can+ S. Thynell FLYINTOR (FR) Solicitor – Flying Image Kim Andersen

96

Sewerin Ekman SENADOR (USA) Alzao – Congress Lady S. Berneklint

97

Marianne & Jens Trock PRIME MATCH(IRE) Primo Dominie – Last Blessing Nicholas Cordrey

98

Marianne & Jens Trock PRIME MATCH (IRE) Primo Dominie – Last Blessing Nicholas Cordrey

99

Björn Björkman SEA DANE (GB) Danehill – Shimmering Sea Joakim Brandt

0

Björn Björkman SEA DANE (GB) Danehill – Shimmering Sea Joakim Brandt

1

Marianne & Jens Trock PRIME MATCH(IRE) Primo Dominie – Last Blessing Nicholas Cordrey

2

Stutteri Skovmarken MISS LOVELY (GB) Magic Ring – Miss Loving Fernando Diaz

3

P. Jardby & Stall Chicken SANKODAR (IRE) Hamas – Sannkaya Dina Danekilde

4

Stall M & N COMPACT GOVERNESS (SWE) Governor George – Compact Light Jacob Johansen

5

Galaxy Racing SOUDELOR (IRE) Orpen – Desert Palace Fernando Diaz

6

Stall Bonne Nuit PISTCAHIO (GB) Unblest – Cashew Lennart Hammer

7

P.S. & W. Bechmann HONGKONG Hot Run – Meditation Cathrine Weilby

8

Elkær Stutteri LADY LILY (IRE) Desert Sun – Sheila Blige Kim Andersen

9

Annie Iuul KINNARI Take Risks – Cascina Martin Rodriguez

10

Lone & Jens Westh SYDNEY Academy Award - Kirobel Danny Patil

11

Kentaur A/S EXHIBITION (IRE) Invincible Spirit – Moonbi Ridge Elione Chaves

13

Stald Ras FLYER Academy Award - Miss Et Toi Nicolaj Stott

12

FAWZIA STAKES

4-årige+, hopper, 1800 m.

99

       York Stutteri            O’KELLY Last Tycoon – Laser Show Fredrik Johansson

0

I.D. & Henrik Seerup GRANNY’S PEARL Helenikos – Finally First Nicholas Cordrey

1

Castle Stables CASTLE QUEEN (IRE) Mujadil – Janet Oliphant Troy Pengkerego

2

Stall Cindarella MISS COMMOTION (IRE) Great Commotion – Miss Horage Jacob Johansen

3

Elkær Stutteri LIBERTY Kris – Empress Kim Andersen

4

Stall Polish DANISH SHOPPING (GB) Bin Ajwaad – Home Shopping Yvonne Durant

5

Reuterskiöld/Pigvet LAKE ST CLAIR (IRE) Revoque – Lifesforliving Fredrik Johansson

6

Stall Lumen LUMEN (fr) Verglas – La Le Lu Dina Danekilde

7

Stall Lumen LUMEN (fr) Verglas – La Le Lu Dina Danekilde

8

Stall Lumen LUMEN (fr) Verglas – La Le Lu Mark Larsen

9

Stald Seeland HÄRKILA (IRE) Elusive City – Dark Hyacinth Lennart Hammer

10

Nagell-Erichsen GRAFITTI (GB) Dansili – Reading Habit P-A Gråberg

11

Zwicky Racing MARIYCA (IRE) Daylami – Masakala Dina Danekilde

12

Tanja Rav Myhre TATOOSH (IRE) Xaar – Dictatrice Per A Gråberg

13

Tanja Rav Myhre TATOOSH (IRE) Xaar – Dictatrice Per A Gråberg

 

SCEPTRE STAKES

3-årige+, hopper, 2200 m.

90

Bechmann Racing SANTA CLARA(GB) Star Appeal – Wolwerina Chris Cordrey

91

Stall Rei LOVER’S LULLABY(GB) Blazing Saddles-Rhein Symphony Manuel Santos

92

Elo Ervolder m.fl. KAZOO Dominsky – Skysted Puk Ervolder

93

Elo Ervolder KAZOO Dominsky – Skysted Puk Ervolder

94

Stald Ravnsholt SILVER PRELUDE Starry Night – Succeed Louise Malmberg

95

Stald Et Toi MADAME ET TOI Esprit du Nord – Tavella Kim Andersen

96

Stall Epsom KUTBEYA (USA)             Diesis – Antartica Mark Larsen

97

Stall Epsom KUTBEYA(USA) Diesis – Antartica Mark Larsen

98

Stald Can INVICTRESS Prince Mab – Joe´sLake Kim Andersen

99

Lambada & Eko STEEL EXPRESS Shining Steel – Azyadee Kim Andersen

0

York Stutteri O’KELLY Last Tycoon – Laser Show Kim Andersen

1

Elkær Stutteri LIBERTY Kris – Empress Kim Andersen

2

Elkær Stutteri LIBERTY Kris – Empress Kim Andersen

3

Stall Rancho VINJETT (SWE)                    Mango Express - Vinga Mark Larsen

4

Stall Rancho VINJETT (SWE)               Mango Express - Vinga Dina Danekilde

5

Team Ten4you ATHENE Final Appearance – Miss Fyns Tivoli Kim Andersen

6

Stall Lumen LUMEN (fr) Verglas – La Le Lu Jacob Johansen

7

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Manuel Santos

8

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Kim Andersen

9

Øvrevoll Stutteri HOT FUDGE (SWE) Lomitas – Christian Church Kim Andersen

10

Stald Fortyfour FREJA (IRE) Singspiel – La Belle Simone Jacob Johansen

11

Boltegaard & Kjems MADAME ESPRIT Esprit Du Nord – Kinky Spot Manuel Santos

12

Lars Chr Nielsen RAYNA Songline – Ray Motion Nicolaj Stott

FYENSLØBET

3-årige+, 2300 m.

90

Stald Recent PERSIAN CONSENT(IRE) Persian Bold – Gracious Consent Neil Grant

91

Lilian Lauritzen HOLD ON GOLD Glint of Gold – Hold Me Fast Stephen Meacock

92

Sewerin Ekman MATAHIF(GB) Wassl – Reves Celestes Janos Tandari

93

Benedicte Rosenkrantz KEEP UP Keep The Heat – Red Joy Ole Larsen

94

Stald Gorm P SIR GORM P Shahdji – Pretty Face Fredrik Johansson

95

Stall Åkerkullen HOOTER(SWE) Diaglyphard – Stone of Scone Janos Tandari

96

E.H. Tersling SONNY Whip It Quick – Evian Janos Tandari

97

Stall Pegasus DUTY TIME (IRE) Night Shift – Moorush Idol Yvonne Durant

98

Sto Nova AB BARRABAZ (GB)                          Midyan – Sail Loft Kim Andersen

99

Pegasus Racing RAMBO FLYER (GB) Rambo Dancer – Shiny Kay John McLaughlin

0

Susanne Hjuler L’EMPEREUR L’Emigrant – December Peach Nicholas Cordrey

1

Stall Lambada RIVER FOYLE (USA) Irish River – Katsura Kim Andersen

2

Stall GS TOFASTFORYOU (GB) Mtoto – Pure Formality Fredrik Johansson

3

Stall GS TOFASTFORYOU (GB) Mtoto – Pure Formality Bettina Wilson

4

Stall GS TOFASTFORYOU (GB) Mtoto – Pure Formality Sara Slot

5

Elkær Stutteri SINGITA Diaghlyphard – Candlelight Kim Andersen

6

St. Hector/N.P. Bogen HECTOR (POL) Special Power – Horalka Lennart Hammer

7

L & J Westh / A. Runøe EKO ARABIAN NIGHT Final Appearance - Stolga Mark Larsen

8

Reuterskiöld & Westman CAVEWARRIOR (GB) Arkadian Hero – Lyna Mark Larsen

9

Kristian Andersen TAKE A CHANCE (IRE) Hawk Wing – Roystonea Lennart Hammer

10

Henrik Villadsen DAN TUCKET (GB) Dansili – Fanfare Jacob Johansen

11

Bent Olsen ALNITAK (USA) Nureyev – Very True Jacob Johansen

12

Stald Hong Kong HONG KONG LEGEND (IRE) Mull of Kintyre – Raazi Marc Stott

13

Lauritzen mfl. LARIYDA (FR) DR Fong – Luriyya Oliver Wilson

COPENHAGEN GOLDEN MILE (L)

3-årige+, 1600 m. (fra 2012 ikke LISTED)

90

Birgitta Nyholm ITSABRAHMA(GB) Kind Of Hush – My Habibi Gunnar Nordling

91

Stall Pleasure MARMADUKE(SWE) Known Fact – Silent Stream Manuel Santos

92

Stall Nor PEARL PANTHER(GB) Baillamont – Pink Panther Tony Frick

93

Berner Olsen GOLDEN LINE Gabitat – Ninattash S. McCann

94

Berner Olsen GOLDEN LINE Gabitat – Ninattash Kim Andersen

95

St. Can & St. Thynell FLYINTOR(FR) Solicitor – Flying Image Fredrik Johansson

96

Sten Thynell VILLAGE STORM (FR) Village Star – Purple Rain Yvonne Durant

97

Omar Zawawi SENADOR(IRE) Alzao – Congress Lady S. Berneklint

98

Sunny Mount OKTAN (IRE) Dance Of Life – Sharp Dresser Nicholas Cordrey

99

Sunny Mount OKTAN (IRE) Dance Of Life – Sharp Dresser Michael Richardson

0

Castle Stables HANGOVER SQUARE (IRE) Jareer – Dancing Line Mark Larsen

1

Sunny Mount OKTAN (IRE) Dance Of Life – Sharp Dresser Mark Larsen

2

Castle Stables HANGOVER SQUARE (IRE) Jareer – Dancing Line Yvonne Durant

3

Stald Rainbow APPLE GREEN Perceive Arrogance – Ellen James Terence Hellier

4

Stall EOS KILLADEN (IRE) Barathea – Kill The Crab Fredrik Johansson

5

Stall Australia HALFSONG (SWE) Songline – Half And Half Sara Slot

6

Stall Polish DANISH SHOPPING (GB) Bin Ajwaad – Home Shopping Lennart Hammer

7

Chess Racing VIGELEGERE (SWE) Be My Chief – Mondschein Mark Larsen

8

TLP Racing QUILBOQUET (BRZ) Jules – Greystoke Manuel Santos

9

TLP Racing QUILBOQUET (BRZ) Jules – Greystoke Fernando Diaz

10

Lone Kaj-Nielsen REVENTON (DEN) Academy Award – Raadyr Jacob Johansen

11

Helle Øvlisen DAN TUCKET (GB) Dansili – Fanfara Sara Slot

12

Maria Westman LOVEINTHESAND (IRE) Footstepsinthesand – Love Emerald Carlos Lopez

13

Omar Zawawi INSPIRED CRY Street Cry – Inspired Kiss Elione Chaves

DANSK ECLIPSE STAKES (L)

3-årige+, 2400 m.

87

Stall Red Green OBIDOS(IRE) Tap On Wood -BruRi Gunnar Nordling

88

Stall Odin SUNSET BOULEVARD(IRE) Red Sunset – Carcajou Janos Tandari

89

Stall Odin SUNSET BOULEVARD(IRE) Red Sunset – Carcajou Trond Jørgensen

90

Bechmann Racing ICEMOOD(GB) Jalmood – Icena Ole Larsen

91

Stall Nor SILVESTRO(GB) Zino – Kahara Walther Buick

92

Stall Nor SILVESTRO(GB) Zino – Kahara Kim Andersen

93

Stald Elkhoej KATEB(IRE) Pennine Walk-Ridge The Times Willie Ryan

94

Stald Elkhoej KATEB(IRE) Pennine Walk-Ridge The Times Kim Andersen

95

Sewerin Ekman MATAHIF(IRE) Wassl – Reves Celestes Puk Ervolder

SCANDINAVIAN OPEN CHAMPIONSHIP (Gr.3)

(ex Dansk Eclipse Stakes (L))

3-årige+, 2400 m.

96

Fam. Strecker FEDERICO (USA) Known Fact – Illusive Icicle Kim Andersen

97

Hesmond Stud HARBOUR DUES (GB) Slip Anchor – Quillotern Pat Eddery

98

Stall Albaran ALBARAN (GER) Sure Blade – Araqueen Janos Tandari

99

Stall Albaran ALBARAN (GER) Sure Blade – Araqueen Janos Tandari

0

Stall Hanse MONTALBAN (GER) Mondrian – Majestic Image Lennart Hammer

1

Stall Perlen VALLEY CHAPEL (IRE) Selkirk – Valley Springs Fredrik Johansson

2

Stall Perlen VALLEY CHAPEL (IRE) Selkirk – Valley Springs Fredrik Johansson

3

Composit & Mosehøj DANO-MAST (GB) Unfuwain – Camera Girl Terence Hellier

4

R.W. Huggins CROCODILE DUNDEE(IRE) Croco Rouge – Miss Salsa Dancer John Egan

5

H. Roarsen & H. Nielsen ALPINO CHILENO (ARG) Alpino Fitz – Fairyland Carlos Lopez

6

Stall Australia HALFSONG (SWE) Songline – Half And Half Sara Slot

7

Katharina Jacobsson EQUIP HILL (SWE) Homme d’Honneur – Energiya Sacc Per-Anders Gråberg

8

Stall Amska CHIINESE MANDARIN (USA) Kingmambo – Rose Gypsy Nicholas Cordrey

9

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS Final Appearance - Dominet Hope Fredrik Johansson

10

Chess Racing & Mona Nørklit DJANGO (SWE) Acatenango – Präriens Drottning Lennart Hammer

11

Dr. H-H Leimbach OVAMBO QUEEN (GER) Kalatos – Oxalaguna Gaetan Masure

12

Stall Trick or Treat BANK OF BURDEN Hawk Wing – Wewantitall Per A Gråberg

13

Stall Trick or Treat BANK OF BURDEN Hawk Wing – Wewantitall Per A Gråberg

DANSK BREEDERS’ CUP

4-årige heste, der er afkom efter hingste, som er tilmeldt Dansk Breeders’ Cup, 1800 m.

1

Svein Tufte OPUS ONE Mas Media – Delirious Fredrik Johansson

2

Stall Lambada TOUGH LINE Domynsky – Lautreamont Olivier Doleuze

3

Elsass, Skoller & Jansen READY EDDIE Richard OfYork- No Call Troy Pengkerego

4

Stall Australia HALFSONG (SWE) Songline – Half And Half Mark Larsen

5

Stall E & F FUNNY LEGEND (NOR) Funambule – Leap Day Legend Fredrik Johansson

6

Tovarich Racing BLUE MARY Richard OfYork- All Fair Kim Andersen

7

Omar Zawawi PEAS AND CARROTS Final Appearance – Dominet Hope Manuel Santos

8

Sabis AB PREMIER CRU Cajun Cadet – Cote Gustavo Solis

9

Mogens Andersen ITSAGROOM (SWE) Itsabrahma – Saucy Girl Dina Danekilde

10

F. Castro & E. Fornes UNA HORA Kateb – Ma Ani Rafael Schistl

11

Mme Fernande SIR RANDOLPH Academy Award – La Sall Kim Andersen

12

Lone Kaj Nielsen CANTENAC Academy Award – Raadyr Jacob Johansen

13

Stald Shaker THE KICKER Binary File – Munay Carlos Lopez